Am obosit să ştiţi. Ritmul ăsta agitat şi alert m-a cocoşat.
Cît mai multe filme, cît mai multe cărţi, cît mai multe poveşti.
Poate pare de vis, dar nu este. Pentru mine ceva impus este ceva găunos din start. Poate l-aş fi iubit mai mult pe Tarkovsky dacă l-aş fi descoperit în ritmul meu, dar nu.
Am văzut toţi autorii din repertoriu. Sunt 24. Am văzut de la 2 la 6 filme din fiecare. Sunt extrem de puţine. Mă chinui să termin nişte cărţi de specialitate, dar îmi fuge mintea pe pereţi, la vacanţă, la mare…
Apoi va trebui să mă ocup de dosar. O groază de acte. Şi nu le am pe toate pentru că secretariatul de la Hyperion este în concediu pînă în septembrie, iar eu trebuie să mă înscriu în august.
Apoi să mă gîndesc la master. Să fac lucrarea de dizertaţie, să-mi depun dosarul and so on.
Refuz o groază de invitaţii. Eu, eu care iubesc aşa mult cafeaua. Şi nu mă abat de la rigurozitatea unui program impus de mine. Stupid, de altfel, dar e prea tîrziu să schimb paşii acum
Am crezut c-o fac din pasiune şi dintr-un frumos pe care-l vedeam la orizont, dar au intervenit ambiţiile şi poveştile despre admitere şi profi care vor să pice, despre locuri vîndute, despre meditaţii particulare, despre cîte şanse am, despre 14 din 80 şi astea m-au dărîmat încetul cu încetul. A devenit ceva mai mult decît personal.
Îmi doresc să intru. Îmi doresc să am prezenţa de spirit, puterea de convingere, cunoştinţele şi sclipirea de geniu pe care alţii nu le au şi să fac pasul ăsta.
Să intru şi s-o încerc şi pe asta…
În weekend plec la bunici, de fapt la bunica. Îmi iau şi laptopul. Poate Wajda văzut pe prispă sub viţa de vie pare mai atrăgător.
22 Comments
evergreen
2 August, 2009 at 5:44 pmPifuneata – cu placere!
Flavius – multam!
Forevergreen – nu mi-au prelucrat diploma de licenta si tre’ sa-mi tina actele. Nu e nimeni ca am fost acolo…
Koma – :) eu am ibric
koma
1 August, 2009 at 1:23 pmasa gandeam si eu inainte de-ami lua automatul de cafea. o groaza de bani, dar nu regret nimic. si uite-asa, una din poftele ce poftesc se rezolva la minut(sau la buton)
forevergreen
1 August, 2009 at 8:49 amNu cred ca la arhiva la Hyperion nu e nimeni. Ai intrebat? Eu am fost la ASE saptamana trecuta. Atata lume isi scotea acte sa dea la alte facultati. Ar fi absurd.
Succes si bafta!
i.o.flavius
31 July, 2009 at 10:13 pmseara bună
multă, multă baftă! gînduri bune şi o cafea tare de bună dimineaţa…
pifuneata
31 July, 2009 at 12:39 pmDa evergreen…merci mult de tot ca m-ai anuntat ca nu merge, ca altfel:(
lollitta
31 July, 2009 at 12:30 pmdin cate tin eu minte despre toate admiterile se spune la fel. cel putin eu doar asta auzem inca de pe vremea cand am dat la liceu. ca sa nu mai zic de facultati. tu nu asculta, ca asta se spune ca sa isi ofere lumea scapare in cazul in care nu stie subiectele :P
eu pe tarkovsky l-am descoperit cam acum un an, datorita lui urmuz, daca imi aduc bine aminte. pe mine m-a incantat
Vania
31 July, 2009 at 12:24 pmÎncearcă să-ţi rezolvi toate în linişte! Între timp, bem noi cafeaua şi-ţi povestim cum a fost…
evergreen
31 July, 2009 at 9:28 amVezi Pufico, acu mere!
draga punct nu am nici un mesaj pentru fostii mei… multa m…e!!! cam atat :)))))))))
.
30 July, 2009 at 7:33 pmhttp://mesaje-pentru-ex.blogspot.com/ dacă ai ceva de spus unei foste iubiri. sunt anonime.
pufica
30 July, 2009 at 2:50 pmma mai joc…cu bifarea:(( sper sa fie OK acum…
evergreen
30 July, 2009 at 2:40 pmNu ma lasa mozilla, ci numai dupa internet explorer… uofff!!! poti sa le dai un mail sa ii intrabi. de ce domne’ astia cu mozilla nu pot lasa comment? ce au ei bifat acolo?
pufica
30 July, 2009 at 2:35 pm:((( deci eu am bifat la sectiunea comentariilor – oricine poate posta:(( asa ca..nu stiu care este problema… eu pot lasa dar sunt pe linux:((
evergreen
30 July, 2009 at 2:32 pm@ Pufica – nu merge nici acum. e vorba (cred) de cum ai ales sa ti se lase comentariile… probabil ca sunt mai multe optiuni
@ Iguana – :) multumesc. ce buna si dulce e! acum gatesc ceva… cascaval pane si snitel cu cartofi
noapteaiguanei
30 July, 2009 at 2:25 pmUite, cand ai o secunda libera, eu te invit la o cafea “fierbinte”, aici, pe blogul tau. Cafelutele le aduc eu, taclalele le incepi tu. Iti trebuie cel putin un moment de respiro pentru a rezista. Hai, bea cu mine o cafea virtuala si te vei simti mai bine. Sper. Sa ai multa putere si multa BAFTA!!!
pufica
30 July, 2009 at 2:20 pmgata am schimbat tema..sper sa nu mai intampini probleme!
pufica
30 July, 2009 at 2:02 pmuoff:(( o sa il schimb…atunci daca e de la el:((
evergreen
30 July, 2009 at 1:59 pmHeiaaa… sa stii ca nu pot sa-ti las comm din cauza modelului de pagina ales. Pe blogspot pot lasa ( de ex piticugras, elza, meea), dar tie si lui Did nu pot… e de la ei.
:) promit sa ma mai linistesc
pufica
30 July, 2009 at 1:56 pmChit ca alergi de colo-colo toata ziua, ia si tu o pauza de respiro, draga mea evergreen:d Cat despre cafea..e oricand binevenita, nu-i asa?
evergreen
30 July, 2009 at 1:50 pmDe saptamana viitoare voi fi mai relaxata :)
Elza
30 July, 2009 at 1:48 pmbafta atunci :)
… si nu mai refuza cafelele… contin multe secrete si alea alea…
evergreen
30 July, 2009 at 11:22 amCe nume frumos… Teea… multumim!!!
teea
30 July, 2009 at 11:16 amUna din cele mai bune prietene ale mele da la comunicare audio-video. Si la fel zicea de Tarkovsky. that she totally hates him.
Ea e la fel de stresata ca tine din cauza povestilor cu pile, relatii, bani, etc. Va doresc sa aveti la admitere chiar niste sclipiri de geniu si sa intrati :D O sa va tin pumnii amandurora..